Zeus

Google adsense buraya gelecek

Zeus Kimdir

   Zeus, Yunan mitolojisinde en büyük tanrı olarak inanılmıştır. 12 olimpslular'dan biridir. Eski Roma mitolojisinde ise Jüpiter adıyla bilinir. O zaman ki inanca göre şimşek, gök gürültüsü, yağmur ve rüzgar gönderen gök ve hava tanrısıydı. Bunun yanında tanrıların ve insanların koruyucusu olarak inanılmıştır.

Zeus Efsanesi

   Zeus, Titanların kralı Kronos ile Rheia'nın oğludur. Kronos ileride çocuklarından birinin kendisini öldürüp tahtını ele geçireceğini öğrenir. Yeni doğan çocuklarının hepsini yutar. Ama eşi Rheia, Zeus'u Girit'te bir mağaraya saklar ve Zeus'un yerine kundağına benzer bir taş sarar ve Kronos farkında olmadan bu taşı yutar ve Zeus'u yuttuğunu sanar. Bu mağarada Zeus, Amalthea (keçi veya benzeri bir hayvan) tarafından emzirilir. Zeus daha sonra Hades ve Poseidon ile birlikte Titanlara karşı savaşır ve Dünyanın yönetimini ele geçirir. Çekilen Kura sonucu Zeus Tanrıların başı, Poseidon Denizlerin tanrısı Hades ise yer altının tanrısı olur.

   Bu dönemde tanrıların Olimpos dağında yaşadığına inanılırdı. Diğer tüm tanrılar Zeus'a itaat etmek zorundaydı. Zeus, Olimpos'ta tüm insanları gördüğüne ve iyileri ödülendirip kötüleri cezalandırıldığına inanılırdı.

zeus kimdir Zeus'un Aşkları 

   Zeus'un aşkları da çok meşhurdur. Tanrı ve insanlardan bir çok kişiyle ilişkisi vardı. Zeus'un istediği kılığa girebilme yeteneğini ilişkilerinde çok kullanmıştır. Bu yüzden hem kardeşi  hem de eşi olan Hera ile çok kavga ederdi. Zeus; Leda için kuğu, Antiope için satir, Aegina için ateş, Danae için altın yağmuru, Alkmene için kocasının kılığına, Hera için guguk kuşu, Europa için boğa kılığına girmiş ve onları elde etmeyi başarmıştır.

Zeus heykellerinde ve resimlerinde sakallı, güçlü ve genelde elinde şimşek ile betimlenmiştir. Zeus'un simgeleri ise Yıldırım (ya da şimşek) ve kartaldır.

Kaynakça: Ana Britannica

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder