Savaş Tanrısı Ares

Google adsense buraya gelecek

Savaş Tanrısı Ares


   Ares'e Yunan mitolojisinde Savaş Tanrısı olarak inanılmıştır. Roma mitolojosinde ise karşılığı Mars'dır. Zeus ve Hera'nın oğludur. Oniki Olimposlu Tanrılardan biridir. Yunan mitolojisinde Athena'nın tam zıttıdır. Hiç sevilmeyen gereksiz bir tanrı olarak görülmüştür. Sürekli utanç kaynağı olan gereksiz savaşlar çıkaran tanrıdır. Afradit ile aşkı meşhurdur. Trakya ve Sparta onun bölgesidir.

   Savaş Tanrısı Ares hiç bir kimse tarafından sevilmeyen bir kişiydi. Babası Zeus ondan nefret ederdi. Çünkü çok gereksiz savaşlar çıkaran, insan öldürmekten zevk alan bir tanrıydı. Savaşlara hiçbir strateji düşünmeden akılsızca bodoslama dalardı. Tam bir utanç kaynağıydı.

savaş tanrısı,
Savaş Tanrısı Ares
   Bir keresinde Athena ile savaşmış. Athena tam bir strateji ustası tabi ki bu savaştan üstün çıkmıştır. Bir keresinde de Ares, Trakyalılar'ı Amazonlara karşı kışkırtır. Bu sırada kendine benzeyen oğlu Kyknos babası için kafataslarından bir pramit yapmakla meşguldür. Bu sırada Herkül oradan geçmektedir ve Kyknos gereksiz yere Herkül'e kafa tutar. Herkül Kyknos'u öldürür. Oğlunun ölüm haberini alan Ares Herkül'e meydan okur. Tabi Herkül bu çatışmadan üstün çıkar.

   Birgün yasak aşkı Afradit'le uygunsuz bir durumdayken Afradit'in kocası Demirci Tanrı Hephaistos bunları tuzağa düşürür ve üzerine bir ağ atar. Bu halleriyle tanrıların önlerine çıkarır. Tabi rezil olan Ares bölgesi Trakya'ya kaçar.

   Savaş Tanrısı Ares'in bunun gibi bir çok hikayesi mevcuttur. Sürekli yenilgi ve gülünç duruma düşmüş olan Ares'e en fazla nefret Truva Savaşı'na gereksiz burnunu sokmasıyla olur. Ares Truva Savaşı'nda Truvalılar'ın yanında yer almasıyla Tanrıların nefreti bir kere daha onunla olur.

   Savaş Tanrısı Ares'te ilginç bir durum vardır ki Yunan mitolojisinde Yunanlılar tarafından ne kadar çok sevilmiyorsa Roma mitolojisinde Romalılar tarafından o kadar çok seviliyordur. Bazı kaynaklarda Romalılar'ın soyu Mars'tan (Ares'in Roma mitolojindeki ismi) geldiği söylenir. En güçlü ikinci tanrı olarak görülmüştür.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder