Yunan Mitolojisinde Tufan

Google adsense buraya gelecek

Tufan


   Bir çok toplumun inanışında  tufan olayını görmekteyiz. Tufanların genel özelliği ise sapkın insanların tanrı ya da tanrılar tarafından cezalandırılmasına dayanmıştır. Bunların en bilindiği Kur'an'da da geçen Nuh tufanıdur. Nuh tufanı İncilde de geçer. Bunlar dışın da eski uygarlıkların bir çoğunda tufan olayını görmekteyiz. Bunlar bazen birbirine benzerlik gösterse de birbirinden bağımsız olanları da vardır. Bu yazımda sizlere Yunan mitolojisinde geçen Eski Yunanlıların inancı olmuş tufandan bahsetmek istiyorum.

Yunan Mitolojisi - Tufan


tufan mitoloji   O zaman ki inanca göre Zeus zamanında insanların çoğu yollarından çıkmış, kendini düşünmekten başkasını düşünmeye fırsat bulamaz ve tanrı tanımaz hale gelmiştir. Zeus, bu olaya çok sinirlenir ve insanları yok etme kararı alır. Diğer tanrılar kendileine kurban kesecek kimse kalmayacağını düşünerek çekimser yaklaşır. Zeus onlara daha iyi bir topluluk yaratacağını söyleyince tufan başlar. Zeus önce şimşeklerini kullanır fakat Olimpos Dağının yanacağını görünce (Olimpos Dağı tanrıların evi olduğundan yanmasını istemez) taktik değiştirir ve göğü kara bulutlarla doldurur. Alabildiğine yağmur yağmaya başlar. Bu arada Poseidon da devreye girer. Nehirlere ve denizlere taşmasını ve her yeri sularla doldurmasını emreder. Artık her yer sularla kaplıdır ve canlıların kaçacak hiç bir yeri yoktur.
yok etmeye karar verir. Diğer tanrılar bu olayı desteklese de kendilerine kurban adayacak topluluğun kaybolma endişesiyle kaygılanırlar.

Deukalion ve Pyrrha  - Yeniden Doğuş

   Prometheus, inanca göre Zeus tarafından cezalandırılmış, kendi geleceği dışında tüm geleceği görebilen ölümsüzdür. Preometheus, gelecekteki sıkıntıları görür ve oğlu Deukalion'a bir sandık (ya da gemi) yapmasını söyler (Bazı kaynaklar da Deukalion rüyasında görür). Deukalion ve karısı Pyrrha bir sandık yapar ve azgın sular içinde yüzmeye başlar. Zeus, Olimpos Dağı'ndan baktığında bu iki kişi tarafından başka hiç bir canlının kalmadığını görür. Deukalion ve Pyrrha zaten inançlı olduğundan bunların ölmesini beklemez ve tufanı durdurur. Tufan 9 gün sürmüştür.

   Deukalion ve Pyrrha, Artık yapayalnızdı ve Her şeyi bilen Themis'i bulmaya karar verirler. Themis'i bulduklarında ona yalvararak insan ırkını bir daha nasıl var edeceklerini sorar. Themis onlara taş toplayın ve arkanıza atın der. Deukalion ve Pyrrha taşları toplar ve Themis'in dediği gibi arkalarına attıkça taşlar insana dönüşür. Deukalion'un attığı taşlar erkek, Pyrrha'nın attığı taşlar kadın olur ve insan ırkı yeniden doğar.
 

Kaynakça: Dünya mitolojisi Büyük destan ve söylenceler antolojisi (Donna Rosenberg)
                  yunanmitolojisi.com   

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder